Our ChurchLeadership

Our Church thrives because of the energy and style of the people who are a part of our leadership. Here are a few of the people that make our church community special:

 

The Rt. Rev. Dr. Audrey C. Scanlan - Diocesan Bishop


The Rev. Canon Nelson K. Baliira - Rector


The Rev. Brenda M. Taylor - Deacon


Marty Wise - Vestry - Senior Warden - Term ends May 31st 2018

David Bowers - Vestry - Term ends May 31st 2019

Carole Dembosky - Vestry - Term ends May 31st 2020

Beth Lichtenwalner - Vestry - Term ends May 31, 2018
Betsy Howell - Vestry - Term ends May 31, 2020

Tom Lynes - Vestry - Term ends May 31st 2020

Cathy Rippeon - Vestry - Term ends May 31. 2019

Ed Robertson - Vestry - Term ends May 31st 2018

Katie Burton Skocik - Vestry - Term ends May 31st 2019


Helen Copp - Church and Vestry Secretary

Melva Bowers - Organist

Bruce Bickel - Finance Chair & Treasurer

John Prim - Financial Secretary

Marty Wise - Property Chair

Carole Dembosky - Worship Chair

Cathy Rippeon - Hilltopers Director

Dot Wise - Episcopal Church Women

Cathy Rippeon - Daughters of the King



 
© 2018 Saint Andrew's In The Valley Episcopal Church
Connected Sound - Websites for the Barbershop Community